Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida
Navigace: Krkonoše > Zajímavá místa a horské boudy Krkonoš > Žacléř - východní brána Krkonoš

Žacléř - východní brána Krkonoš

Rychlost.cz - poptávka připojení   Žacléř - Rýchorské náměstí - snímek z webové kamery HumlNET (větší rozlišení)

Žacléř - mapka - wikipedieměsto na nejvýchodnějším okraji Krkonoš pod Rýchorami v Libavské bráně (Brana Lubawska), která ohraničuje západní Sudety. V blízkém Královci je frekventovaný hraniční přechod do Polska. Existence města je prvně doložena v roce 1334. Velký význam v minulosti měl žacléřský hrad, jehož úkolem bylo kontrolovat a střežit zemskou stezku. Později byl přestavěn na zámek. V Žacléři je východisko pěších výletů. V zimě je možné využít lyžařský areál v Prkenném Dole.

Zajímavosti:
2 km jižně od Žacléře se nachází největší československá dělostřelecká  
tvrz Stachelbergsoučást pohraničního opevnění (mapa; webkamera HUMLNET;). Měla chránit sousední pevnostní linii a bránit útoku přes Libavské sedlo do českého vnitrozemí. Byla rozestavěna v roce 1937 a zůstala nedokončena. Vybudováno bylo 3,5 km podzemních chodeb. Na povrchu bylo dvanáct tvrzových objektů, jedním z nich je pěchotní srub. Tento srub byl jediný vybetonován a dnes je v něm umístěno muzeum Československého opevnění. V okolí tvrze je naučná stezka po pevnostních objektech; viz také WikipedieToulavá kamera Čt a film Opevnění na Trutnovsku - Západní křídlo tvrze Stachelberg.

Žacléř může být také výchozím bodem k cestě na Rýchory. O tomto zajímavém koutu Krkonoš natočila reportáž i Toulavá kamera Čt; viz také Rýchorská bouda a Rýchorský kříž

Čechy končí za Žacléřem

Krkonošský deník, 7.2.2012: Vápenná pec; mapa; 
© vejacv.albums.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma