Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

Jilemnice

Rychlost.cz - poptávka připojení


      Masarykovo náměstí Jilemnice - větší rozlišení

Virtuální prohlídka náměstí

Jilemnice
 - 
fotogalerie - město v severovýchodních Čechách v krkonošském podhůří; 5865 obyvatel (2000). Průmysl textilní, strojírenský, potravinářský. Krkonošské muzeum a galerie. Rekreační středisko se sportovní tradicí (kolébka lyžování v Čechách). Dominantou města je barokní kostel. Původně renesanční zámek ze 16. století přestavěn v roce 1892. Roubená lidová architektura. Jilemnice je zmiňována od roku 1350. V minulosti význam tkalcovství. -- více informací - mapa - portál města JilemniceHrabě Harrach (foto); volnočasové aktivity - plavecký bazén a souna; - webkamera 1; webkamera 2; viz také Masážní chodník slouží v bazénu zdarma;

Historickým sídlem roku 2012 se stala Jilemnice;

Čt - Toulavá kamera - Keramická dílna 

Krkonošské muzeum v Jilemnici

Čt - Toulavá kamera - Krkonošské muzeum 

Do Jilemnice se vrátila doba hraběte Jana;

Čt - Toulavá kamera - Výstava měděného nádobí 

Čt - Toulavá kamera - Suchardovy loutky - Vojtěch Sucharda; viz také;

Čt - Toulavá kamera - Historie čokolády

Čt - Toulavá kamera - Schwarzwaldské hodiny

Zámecká jídelna v Jilemnici: fotogalerie;


Sáňky vlčky (výstava v Krkonošském muzeu v Jilemnici)

Speciální sáňky opatřené lavičkou, řídítky a brzdným mechanismem, kterým se říká vlčky, dorazily do Krkonoš někdy v průběhu druhé poloviny 19. století. Jejich výrobě se věnovala řada truhlářů, dnes zůstal výrobce jediný, otec a syn Noskové v Roprachticích (Wikipedie, viz také) na Semilsku. O výrobě těchto sáněk natočila Toulavá kamera Čt reportáž nazvanou Výroba saní vlček

Sněžnice

Putování hlubokým sněhem si naši předci uměli usnadňovat už dřív. Z Německa a Rakouska k nám prý byly sněžnice dovezeny už v 16. století. Zvětšovaly plochu nohou a lidé se díky nim méně bořili do hlubokých závějí. V 19. století byl jejich známým výrobcem horský vůdce Franz Erlebach. Sněžnice však lidé používají i v současnosti. Reportáž o jejich výrobě nazvanou Výrobce sněžnic natočila také Toulavá kamera Čt; více informací o sněžnicích. Toulavou kameru Čt zaujal i další výrobce sněžnic, pan Tomáš Hanuš z ValteřicZa zajímavostmi krkonošské zimní přírody se v reportáži nazvané Putování z Horních Míseček vypravila Toulavá kamera Čt, tentokrát na sněžnicích.

Lyžařská expozice:

V rekonstruované barokní budově bývalého jilemnického pivovaru byla otevřena velká lyžařská expozice, mapující historii lyžování v Čechách od samých počátků do roku 1938. Viz reportáž RadiožurnáluPočátky lyžování v Krkonoších;
Součástí rozsáhlého objektu jilemnického pivovaru je také multifunkční prostor Tržnice řemesel

Slavní rodáci:

František Pošepný (1836 - 1895) - světově proslulý geolog.  Proslavil se vědeckým dílem, ověnčeným rozsáhlou publikační a pedagogickou činností. I po sto letech se jeho dílo těší úctě geologů po celém světě.  

Zdenko Feyfar - sto let od narození - 2. března 2013 uplynulo sto let od narození skvělého fotografa (nejen) Krkonoš, jilemnického rodáka a patriota - ač několik desetiletí žijícího v Praze. 

Zajímavosti:

Leden 2010: Sněhový Krkonoš střeží Jilemnici; Krakonoš se na jilemnickém náměstí usadil i počátkem roku 2012; viz také Jilemnický Krakonoš.

15.1.2015: Krakonoš vládl Jilemnici den, pak sochu za desetitisíce zničila obleva. Ale vytvořit ze sněhu takového Krakonoše vyžaduje hodně představivosti, zkušeností a umu. Reportáž nazvanou Krakonoš o tom natočila Toulavá kamera Čt. 

13.2.2018: Jilemnickému náměstí dominuje Krakonoš. Pán hor opět vyrostl z ledu a sněhu.

Miniatura jilemnického zámku

Pavel Taclík - fotograf Krkonoš z Jilemnice;

MMN V JILEMNICI POHLEDEM PACIENTŮ - o tom, že Masarykova městská nemocnice v Jilemnici patří k nejlepším v České republice se ví už dávno. Teprve projekty umožňující kvalifikované srovnání spokojenosti pacientů v rámci ČR, však přinesly přesvědčivé důkazy.

 
© vejacv.albums.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma