Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida
Navigace: Krkonoše > Zajímavá místa a horské boudy Krkonoš > Harrachov - Sklárna a minipivovar Novosad a syn

Harrachov - Sklárna a minipivovar Novosad a syn

 

       Harachovští skláři     foto Jaroslav Veselý

Tato nejstarší fungující sklárna na světě (video) byla založena před rokem 1712 na jilemnickém panství hrabat Harrachů. Během své historie sklárna vyvinula zcela unikátní a nenapodobitelný soubor výrobků, který je vytvářen tradičně ručním způsobem - foukáním sklářskými píšťalami. Současný sortiment výrobků tvoří luxusní nápojové, užitkové a dekorativní sklo a křišťálové lustry. Při prohlídce výrobních provozů je možné shlédnout kompletní postup výroby skla ručními technologiemi, včetně historické brusírny z roku 1895. Brusírna je v téměř původní podobě a plně funkční, poháněná transmisemi a vodní turbínou. Práce sklářů je týmová, u tavící pece jich pracuje několik, každý člen týmu provádí jednu odlišnou pracovní operaci. Výsledkem je hotový výrobek, který se zavěšuje na speciální lanovku. Tou se výrobky o teplotě 500 stupňů Celsia přepravují k pracovníkům, kteří je ukládají do chladící pece. Celá prohlídka je provázena odborným výkladem v češtině, němčině nebo angličtině. O sklárně v Harrachově natočila v roce 2010 reportáž i Česká televize v pořadu Toulavá kamera; viz také Fotografie z exkurze ve sklárně.


     Historická brusírna z roku 1895    foto Jaroslav Veselý

Součástí areálu je muzeum skla (přehled výtvarných stylů, fotogalerie), ve kterém je vystavena historicky i technologicky ucelená sbírka skla z produkce sklárny. Celkem se v muzeu nachází více než 5 tisíc exponátů, jedná se tedy o největší sbírku skla v České republice.

V roce 2002 byl postaven, jako přístavba hutní haly, pivovar s restaurací. Z ochozu restaurace je možné sledovat řemeslnou zručnost místních sklářů. Hosté restaurace mohou zároveň ochutnávat místní kvasnicové pivo a krkonošské speciality z denní nabídky jídel.

Součástí areálu sklárny jsou rovněž pivní lázně s originální rekondiční lázeňskou terapií v přírodní horské vodě, s přísadou 5 litrů světlého a 5 litrů tmavého nefiltrovaného piva a drceného chmele, která poskytuje příjemné zážitky s omlazujícím efektem.

Přímo s areálem sklárny sousedí Kaple sv. Alžběty, která byla postavena v roce 1901. Ve zvonici má původní funkční skleněný zvon. Uvnitř kaple je oltář s benátskými zrcadly, dovezený z Itálie.

(Zdroj: Informační leták Sklárny Novosad a syn)

Virtuální prohlídky:
- Unikátní 100 let stará historická brusírna skla
- Pivní lázně v Harrachově

 
© vejacv.albums.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma