Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.
Navigace: Krkonoše > Zajímavá místa a horské boudy Krkonoš > Harrachov - Sklárna a minipivovar Novosad a syn

Harrachov - Sklárna a minipivovar Novosad a syn

Rychlost.cz - poptávka připojení

 

       Harachovští skláři     foto Jaroslav Veselý

Tato nejstarší fungující sklárna na světě (video) byla založena před rokem 1712 na jilemnickém panství hrabat Harrachů. Během své historie sklárna vyvinula zcela unikátní a nenapodobitelný soubor výrobků, který je vytvářen tradičně ručním způsobem - foukáním sklářskými píšťalami. Současný sortiment výrobků tvoří luxusní nápojové, užitkové a dekorativní sklo a křišťálové lustry. Při prohlídce výrobních provozů je možné shlédnout kompletní postup výroby skla ručními technologiemi, včetně historické brusírny z roku 1895. Brusírna je v téměř původní podobě a plně funkční, poháněná transmisemi a vodní turbínou. Práce sklářů je týmová, u tavící pece jich pracuje několik, každý člen týmu provádí jednu odlišnou pracovní operaci. Výsledkem je hotový výrobek, který se zavěšuje na speciální lanovku. Tou se výrobky o teplotě 500 stupňů Celsia přepravují k pracovníkům, kteří je ukládají do chladící pece. Celá prohlídka je provázena odborným výkladem v češtině, němčině nebo angličtině. O sklárně v Harrachově natočila v roce 2010 reportáž i Česká televize v pořadu Toulavá kamera; viz také Fotografie z exkurze ve sklárně.


     Historická brusírna z roku 1895    foto Jaroslav Veselý

Součástí areálu je muzeum skla (přehled výtvarných stylů, fotogalerie), ve kterém je vystavena historicky i technologicky ucelená sbírka skla z produkce sklárny. Celkem se v muzeu nachází více než 5 tisíc exponátů, jedná se tedy o největší sbírku skla v České republice.

V roce 2002 byl postaven, jako přístavba hutní haly, pivovar s restaurací. Z ochozu restaurace je možné sledovat řemeslnou zručnost místních sklářů. Hosté restaurace mohou zároveň ochutnávat místní kvasnicové pivo a krkonošské speciality z denní nabídky jídel.

Součástí areálu sklárny jsou rovněž pivní lázně s originální rekondiční lázeňskou terapií v přírodní horské vodě, s přísadou 5 litrů světlého a 5 litrů tmavého nefiltrovaného piva a drceného chmele, která poskytuje příjemné zážitky s omlazujícím efektem.

Přímo s areálem sklárny sousedí Kaple sv. Alžběty, která byla postavena v roce 1901. Ve zvonici má původní funkční skleněný zvon. Uvnitř kaple je oltář s benátskými zrcadly, dovezený z Itálie.

(Zdroj: Informační leták Sklárny Novosad a syn)

Virtuální prohlídky:
- Unikátní 100 let stará historická brusírna skla
- Pivní lázně v Harrachově

 
© vejacv.albums.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma