Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida
Navigace: Krkonoše > Články > Němé značky Krkonoš, turistické značení

Němé značky Krkonoš, turistické značení


    Kotel z cesty k Chalupě Na Rozcestí      foto: Jaroslav Veselý

Němé značky Krkonoš, též nazývané muttichovky, jsou turistická orientační označení vyřezaná z plechu do příslušného tvaru a červeně natřená. Používají se v kombinaci s tyčovým značením. Významné horské chaty, vrcholy, sídla a další místa (celkem 30 objektů) v Krkonoších mají vlastní červený symbol. Němé značky se používají od roku 1923. (více viz encyklopedie Wikipedie)

Čt - Toulavá kamera - Muttichovy značky

Kamil Vladislav Muttich - životopis

Kromě tyčového značení a výše popsaných značek Kamila Vladislava Mutticha se samozřejmě i v Krkonoších používá turistické značení Klubu českých turistů. A právě o něm je reportáž Toulavé kamery Čt Značkaři.

Toulat se po naší vlasti pod vedením turistických značek můžeme už přes sto let. První trasu členové tehdejšího Prvního označovacího družstva Klubu českých turistů vyznačili ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. O historii značení turistických cest, které nám závidí celá Evropa, je další reportáž Toulavé kamery Čt, nazvaná Turistické značení; viz také Čt, Události v regionech: Turisti značkují Krkonoše. Skoro tisíc kilometrů značených stezek – právě o tolik se starají nadšenci z Klubu českých turistů na Trutnovsku. Aby lidé v horách a podhůří nebloudili, obnoví každý rok na tři tisíce turistických značek; viz také rozhovor se značkařem a článek Karla Markvarta Ani navigace neohrozily český fenomén - turistické značky.

Události Čt: Turistické značení v Česku 1  2 

  Užitečné je také vědět, že červené značky značí dálkové a hřebenové trasy, modré značky významnější trasy, zelené značky místní trasy a žluté značky krátké trasy, spojovací cesty a zkratky.

Turistické cesty a objekty: Krkonoše disponují sítí 800 km turistických cest na české straně, 112 km na polské straně. Na území KRNAP se nachází přes 1500 objektů o celkové kapacitě cca 72000 lůžek, na polské straně je 20 objektů s cca 700 lůžky. V českých Krkonoších je v provozu 6 lanovek a 245 vleků o celkové přepravní kapacitě přes 100 tisíc osob za hodinu. Na polské straně jsou v provozu 2 lanovky (Karpacz, Szklarska Poreba) a několik desítek vleků. 
(zdroj: Encyclopedia Corcontica; Správa KRNAP; 2003)

 

 
© vejacv.albums.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma