Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida

Horní Maršov

Rychlost.cz - poptávka připojení

 


Odkazy:

Představení obce
Horní Maršov     Wikipedie     Fotografie obce a blízkého okolí

Historie obce     Dobové fotografie     Turistika a sport     Kultura a zajímavosti   

Lesní hrádek připomíná osud krkonošského mecenáše 

Krkonošskou přírodou za poznáním i trochou adrenalinu 

Česká televize, Události v regionech:
Dixova brusírna dřeva
V Horním Maršově chátrá vybydlená Dixova brusírna dřeva, poslední unikátní brusírna z 19. století, která dodávala dřevní hmotu papírnám v Krkonoších.

Reportáže Toulavé kamery České televize:

Horní Maršov najdeme v údolí řeky Úpy. První zmínky o něm jsou spojeny s příchodem polských dřevorubců. Doby dávno minulé připomíná kupříkladu místní fara. Na místě, kde stojí, vyrostla už na konci 16. století stavba dřevěná, jenže ta v roce 1740 vyhořela, a tak ji nahradila nová kamenná. Uvnitř starého domu nás čeká například černá kuchyně. Pozornost si ovšem zaslouží i vedle stojící hřbitovní kostel. Ten je totiž nejstarší v původní podobě dochovanou krkonošskou památkou. Uprostřed hřbitova kolem něj pak najdeme hrobku rodu Aichelburgů, místního panstva. Jeden z jeho příslušníků, hrabě Bertold, tu založil přádelnu, pivovar s divadelním sálem a pilu. A pozveme vás taky k další chloubě malé obce, křížové cestě.

Křížová cesta - Toulavá kamera Čt se vydá z Temného Dolu po křížové cestě směrem na Starou horu. Provede vás kolem kapličky, kterou nechal v polovině 18. století postavit Johan Bensch. Prý z vděčnosti za uzdravení, které mu přinesla voda z nedaleké studánky. Místní věřící se do těchto míst často vydávali a zatoužili tu vybudovat křížovou cestu. Uspořádali na ni proto sbírku a v roce 1876 si svůj sen splnili a křížová cesta byla vysvěcena. Ke konci minulého století byla ale značně poničená a nebýt party přátel kolem manželů Klimešových, možná bychom ji znali už jen z vyprávění. Díky nim se dočkala znovuzrození. Další odkazy: Křížová cesta na Staré Hoře (mapa);  Obrazová galerieVideo.

Otevřená ulice v Horním Maršově

 

 
© vejacv.albums.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma