Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida

Horní Branná

Rychlost.cz - poptávka připojení


       Horní Branná     Zdroj: Mapy.cz

Při cestě z Vrchlabí do Jilemnice nemůžete minout Horní Brannou, která se v roce 1627 stala posledním místem pobytu Jana Amose Komenského před jeho odchodem do exilu. Navštívit jí ale můžete i virtuálně, prostřednictvím Toulavé kamery České televize.

Čt - Toulavá kamera - Horní Branná 

Čt - Toulavá kamera - Horní Branná II. 

Obec Horní Branná 

Historie obce Horní Branná

Památky v obci  Kostel sv. Mikuláše   Harrachovská hrobka sv. Kříže   Český rozhlas Sever: Harrachovská hrobka sv. Kříže v Horní Branné patří mezi architektonické skvosty

Ubytování v Horní Branné 

Jan Slavomír Tomíček 
V sedmdesátých letech dvacátého století byl od základů přestavěn dům číslo 132 v Horní Branné, ve kterém se 15. čer­vence 1808 na­rodil Jan Slavomír Tomíček. Stu­doval na gym­náziu v Jičíně a na filozofické fakultě v Praze. Studia nedokončil a živil se jako spisovatel a soukromý učitel. Psal články do Světozoru, vydávaného Josefem Šafaříkem, a na výzvu Františka Ladislava Čelakovského se stal redaktorem Pražských novin (Čelakovský přišel o místo šéfredaktora po Tomíčkově kritice ruského cara). Tomíček psal i do dalších časopisů, překládal a vydal řadu knih: Obrazy světa, Kavkaz, Děje anglické země, Děje Španělské a další. Pobouření cenzury a pražského arcibiskupa vzbudil spis Doba prvního člověčenstva pro údajné protináboženské názory. V roce 1848 se stal suplujícím profesorem českého jazyka na Karlově univerzitě a členem Královské české společnosti nauk. K literárnímu dílu tak přibyly i knihy odborné ­– Pravopis český dle ústrojnosti českého jazyka nebo Praktický úvod k rychlému a snadnému naučení se řeči české. Jako je dnes pozapomenuté dílo Šafaříkovo, Jungmannovo, Dobrovského a dalších obrozeneckých autorů, vytratil se z povědomí národa i Tomíček. K jeho úplnému obrazu musíme připojit i upozornění na článek v časopise Česká včela (ročník 1836), ve kterém zcela odsoudil Máj Karla Hynka Máchy.
Na Tomíčkově rodném stavení byla v roce 1879 zásluhou tehdejšího družstva divadelních ochotníků odhalena pamětní deska. Při rekonstrukci domu zůstala pamětní deska kdesi založena. Po více než čtyřiceti letech byla dnešními majiteli objevena. Obecní úřad ji nechal obnovit, a tak mohla být  znovu na dům čp. 132 umístěna. (autor článku: Jaroslav Dejmek, časopis Krkonoše - Jizerské hory, 11/2014)

 

 
© vejacv.albums.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma