Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.
Navigace: Krkonoše > Přírodní zajímavosti Krkonoš > Krkonošské laviny

Krkonošské laviny


     foto Jaroslav Veselý    větší rozlišení textu

Krkonošské laviny
 - přes malou rozlohu i nadmořskou výšku je v Krkonoších pozoruhodně intenzivní lavinová činnost. Na jižních a severních úbočích existuje přes 100 míst (celkem 554 ha), kde každoročně padají desítky sněhových lavin. Sněhová pokrývka se na některých místech Krkonoš hromadí do výšky i několika metrů (hrany a svahy ledovcových karů). Jednotlivé vrstvy jsou často odděleny ledovými plástvemi. Na svazích o sklonech mezi 27 - 45º se obrovské masy sněhu často dávají do pohybu. K sesuvům prachových lavin v Krkonoších dochází nejčastěji v lednu a únoru, v březnu při rychlém jarním tání se sesouvají laviny firnové. 

Za posledních 36 let bylo jen v českých Krkonoších zaznamenáno více než 700 lavin. Padající laviny dosahují rychlosti až 75 m/sec, tj. až 270 km/hod. V čele laviny vzniká tlak 5 až 50 atm a vzduchová tlaková vlna, která má razanci okolo 0,5 t/m2 ničí stromy a keře. Rozsah škod závisí na tom, zda jde o lavinu prachovou, firnovou, deskovou nebo základovou, která s sebou strhává i půdu a obnažuje sklaní povrch.
(Zdroj: Encyclopedia Corcontica; Správa KRNAP, 2003)

Laviny jsou činitelem ve vývoji horské přírody (viz heslo 
botanické zahrádky), ale návštěvníci hor by měli respektovat místa, kde laviny pravidelně padají. V Krkonoších je to asi 50 míst a Horská služba je viditelně označuje žlutočernými výstražnými tabulemi. Platí to zejména o obou svazích Kozích hřbetů, o závěrech Kotelních a Labských jam, Sněžných jamách, dolině Lomničky a Bílém Jaru, kde se 20.3.1968 odehrálo největší lavinové neštěstí v dějinách Krkonoš vůbec (19 obětí); viz také Před 45 lety zahynulo při největším lavinovém neštěstí v Krkonoších 19 lidí; viz také Události, Čt, 25.1.2012Informace Horské služby: Lavinová předpověďLavinová prevence
Obyvatelé hor se museli naučit žít s mnoha pro lidi z nížin neobvyklými hrátkami paní Přírody. A zvyknout si museli i na laviny. Video s názvem Krkonošské laviny natočila také Toulavá kamera Čt.

Kroniky mluví v Krkonoších o 400 obětech. Podle kronik přišlo za 500 let v Krkonoších o život pod lavinou na 400 lidí. Za posledních 50 let spadlo na obou stranách Krkonoš na dva tisíce lavin. Od roku 2001 se v českých horách stalo 13 lavinových nehod, 22 lidí skončilo pod sněhem, z toho 9 zemřelo. V Krkonoších spadne za zimu 15 až 150 lavin.
(Zdroj: zpravy.idnes.cz)

V Modrém dole v Krkonoších se 10.2.2015 utrhla lavina
Novinky.cz, 10.2.2015: V Krkonoších se utrhla lavina, mohou pod ní být tři lidé.
Novinky.cz, 10.2.2015: Lavina zdevastovala Modrý důl a málem smetla chatu Děvín.
iDNES.cz, 10.2.2015: V Modrém dole v Krkonoších spadla lavina, prohledávaly ji desítky lidí.
Deník.cz: V Krkonoších spadla velká lavina, hledali se údajně zavalení.
Lidovky.cz: 10.2.2015: V Krkonoších spadla obří lavina, těsně minula boudu, záchranáři pátrali po lidech.
Toulavá kamera Čt: Mapa republiky.
 
Modrý důl je nejlépe projít v létě za pěkného počasí. Seznamte se s Modrým dolem, aneb jak se žilo a žije v krkonošských chalupách.

Co říci závěrem. Lidé, kteří navštíví Krkonoše, by neměli přeceňovat své síly, ale především by měli dbát pokynů Horské služby a nevstupovat tam, kde z důvodu osobní bezpečnosti nemají co dělat. Nedocházelo by pak ke zbytečným úmrtím, jako tomu bylo např. dne 
5.2.2015, kdy se v Krkonoších utrhla lavina a zabila mladého skialpinistu.

A jak je to s lavinami ve světě si můžete přečíst v Internetovém časopisu OKO.

 

 
© vejacv.albums.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma