Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida
Navigace: Krkonoše > Multimediální atlas ptactva Krkonoš > Zajímavosti z ptačí říše

Zajímavosti z ptačí říše

Ptáci v zemědělské krajině Podkrkonoší
Vrabec polní je na rozdíl od známějšího vrabce domácího obyvatelem otevřené zemědělské krajiny; audio; video; indexy a trendy v ČRČejka chocholatá, za posledních 30 let poklesla početnost čejek chocholatých o 90%. V Podkrkonoší se s tímto bahňákem už setkáváme jenom ojediněle; audio; indexy a trendy v ČR;

Tahové cesty ptáků:  v Krkonoších můžeme při tahu zastihnout druhy, které jinak hnízdí daleko na severu - káni rousnou - audio, nebo sibiřské druhy budníčků. Podobně se stěhuje i řada krkonošských druhů - čápi černí táhnou z Krkonoš přes Izrael, sluky lesní do Francie, lindušky horské zimují v Řecku, v Itálii a ve Španělsku, pěnice černohlavé - audio v severní Africe. Ptačí migrace: viz Vosecká bouda. Novinky.cz, 23.2.2014: Něco je špatně - Stěhovaví ptáci se už vracejí;

Krkonoše, přesněji jejich západní podhůří, se na konci listopadu 2013 staly jedním z dějišť výjimečného záletu velevzácného ptačího druhu, ibisa skalního. Byť ne z přirozené populace, ale ze záchranného chovu.

Analýza České společnosti ornitologické (ČSO) se sice netýká přímo oblasti Krkonoš, ale zjištěný úbytek ptactva v ČR se může u některých druhů ptáků projevit i v Krkonoších; Výsledky výzkumu jsou uvedeny v článku V Česku ubývají ptáci, může za to špatný stav životního prostředí.

Prunella: Zpravodaj Oblastní ornitologické sekce při Správě Krkonošského národního parku - jednotlivá čísla v PDF: 1975 - 2019.

Časopis Krkonoše - Jizerské hory

 

 
© vejacv.albums.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma