Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.
Navigace: Krkonoše > Krkonošská videotéka: filmy, videa, prezentace > Krkonošská videotéka: Čt: Události v Krkonoších (7.1.2015 - 30.12.2015)

Krkonošská videotéka: Čt: Události v Krkonoších (7.1.2015 - 30.12.2015)

 
      Szrenica     foto Jaroslav Veselý

30.12.2015: Krkonoše zasněžují
Na hory konečně přišla zima a vlekaři mohli začít aspoň vyrábět umělý sníh. Po nucené přestávce se dnes taky znovu rozjely první vleky. Od rána se už zase lyžuje třeba v Peci pod Sněžkou.

28.12.2015: Teplé počasí v severních Čechách
Teplé počasí trápí také provozovatele lyžařských areálů v Jizerských horách, západních Krkonoších a na Ještědu.

16.12.2015: Hasiči na hřebenech
Hustá mlha, vysoké závěje a ledovaté cesty nad příkrými srázy – i tomu čelí hasiči na horách. Třeba v zimě jsou pro ně ale leckterá místa nepřístupná. Majitelé chat na hřebenech jim chtějí pomoct.

27.11.2015: A přidáme pár informací, jak jsou na tom s přípravou lyžařských ploch ostatní areály
Zítra plánují zahájit sezonu taky v Mladých Bukách na Trutnovsku.

27.11.2015: Lyžařská sezóna začala
Začala zimní sezóna, první lyžaři vyrazili na Černou horu. V provozu je 1400 metrů dlouhá sjezdovka Anděl.

26.11.2015: Lyžařské areály začaly díky ochlazení zasněžovat
Na několika sjezodovkách se už o víkendu rozjedou vleky.

26.11.2015: Nejistá sezóna v Harrachově
Některá horská střediska plánují o víkendu zahájení zimní sezóny. V Harrachově ale až do dneška nebylo jisté, jestli se tam tuto zimu vůbec vleky rozjedou. Tamní areál totiž stále nemá platnou nájemní smlouvu na pozemky pod sjezdovkami, které patří státu.

23.11.2015: Návrat Krakonoše
Skoro týden panovalo v Krkonoších bezvládí. Šestitunový Krakonoš, který už sto dvacet let hlídá hory z trutnovského náměstí, musel totiž na opravu do slévárny. Dnes se vrátil zpět a s ním i čtveřice permoníků, kteří mu původně dělali společnost.

19.11.2015: Po bezmála osmi měsících dnes skončila výluka na železniční trati mezi Kořenovem a Harrachovem
Modernizace úseku včetně vytvoření nové výhybny v Harrachově si vyžádala zhruba 135 milionů korun. Vlaky se na trať vrátí zítra ráno.

18.11.2015: Silný vítr dnes zasáhl západní a severní Čechy
Nejsilnější byl hlavně v horských oblastech a na některých místech polámal stovky stromů. Na Sněžce dnes dokonce naměřili rekord. V nárazech tady vítr dosahoval rychlosti téměř dvě stě kilometrů za hodinu.

9.11.2015: Češi cvičí  v Krkonoších albánské záchranáře
Díky Čechům zřejmě v Albánii vznikne horská služba. První skupina dobrovolníků, kteří tam chtějí zachraňovat turisty, se to přijela učit do Krkonoš.

5.11.2015: Balónem přes Sněžku
Přeletem Krkonoš a Sněžky se piloti balónů loučí se sezónou.

29.10.2015: Konec pastvy na horách
Od jara farmářům na stráních pomáhaly, teď přišel čas zahnat stáda zpět do údolí. Jenže to se na horách často snáz řekne, než udělá.

27.10.2015: Jak se staví ve Špindlerově Mlýně
Město duchů - tak někdy místní přezdívají Špindlerovu Mlýnu. Ve městě je totiž mnohem víc bytů než obyvatel. Obsazené jsou ale jen pár týdnů v roce. A i přes zákazy a protesty neustále rostou další.

14.10.2015: Krkonošský národní park má přísnější ochranu
Přibylo míst, kde turisté nemohou vstupovat mimo značené cesty.

13.10.2015: Nové lanovky i delší sjezdovky
To všechno před blížící se zimou lyžařům slibují majitelé skiareálů v Krkonoších.

7.10.2015: Stíhání ve Špindlerově Mlýně
Vedoucí stavebního úřadu radnice ve Špindlerově Mlýně, její předchůdce a bývalý referent čelí obvinění kvůli neoprávněnému povolování staveb a jejich úprav.

7.10.2015: Obnova Petrovy boudy může začít
Nová Petrova bouda v Krkonoších vyroste do čtyř let. Vlastník památkově chráněné budovy, kterou v roce 2011 skoro úplně zničil požár, získal stavební povolení na její obnovu.

6.10.2015: V Harrachově začala stavba železniční výhybny
Hotová má být ještě letos. Díky novému křižování vlaků na harrachovském nádraží mohou jezdit od prosince mezi Libercem a polskou Szklarskou Porebou přímé železniční spoje. Ve špičce pojedou každou hodinu.

1.9.2015: Nejlepší sezóna za několik let
Tak o letošním létě mluví podnikatelé z Krkonoš.     

7.8.2015: Lanovky v Česku
Úplně změnily tvář hor, svůj život s nimi spojily tisíce lidí a miliony kvůli nim každý rok přijíždějí. Nejrůznější lanovky a vleky dnes bereme jako samozřejmost.

3.8.2015: Po stopách černého rytíře
Přezdívá se mu černý rytíř a patří k nejtajemnějším obyvatelům Krkonoš. Dokonce ani leckteří místní ho za celý život ani jednou nezahlédli. A přesto se jejich životy často řídí právě podle něj.

30.7.2015: Proč jsou české hory zdarma
Krkonoše navštíví každý rok kolem šesti milionů lidí. Na údržbě cest nebo úklidu se ale prakticky nepodílejí nijak. Většinu nákladů tak nesou hlavně zdejší obce.

30.7.2015: Do polských Krkonoš jen se vstupenkou
Češi to mají zadarmo, sousedé v Polsku ale za vstup do Národních parků běžně platí. Třeba jen v Krkonoších vyberou ročně bezmála třicet milionů korun.

3.7.2015: Prázdniny na horách
Příležitost ochladit se, neměli lidé ani na horách. Třeba na Sněžce dnes bylo dokonce dvacet stupňů a v Peci pod ní ještě o deset víc. Možná i kvůli počasí se letní sezóna v Krkonoších zatím rozjíždí jen zvolna.

16.6.2015: Více než stoletý Harrachovský tunel prochází rekonstrukcí
Stát bude bezmála sto milionů korun a hlavním cílem je dostat z tunelu nadbytečnou vlhkost. Vlaky přestaly v úseku mezi Kořenovem a Harrachovem jezdit 1. dubna. Výluka má skončit na podzim.

12.6.2015: Dát léta neudržovaným krkonošským loukám podobu, jakou měly před desítkami let, se pokoušejí tamní ochranáři
Alespoň částečně se vracejí k původnímu způsobu hospodaření.

22.5.2015: Dvacet let nerozhodné privatizace
Už dvacet let se vláda není schopná rozhodnout, jestli prodá Janské Lázně. Na liknavost politiků už roky zbytečně doplácí tamní lidé, město i samotná léčebna.

18.5.2015: Rostou nové sjezdovky
V Krkonoších rostou nové lanovky a sjezdovky. Tamní areály do nich letos chtějí investovat víc než tři sta padesát milionů. Práce už jsou leckde v plném proudu.

4.5.2015: Autem na Sněžku
Čtyřiadvacetiletý řidič se v neděli pokusil vyjet autem na Sněžku. Vybral si k tomu turistickou stezku Obřím dolem, zhruba ve třetině cesty na hřebeny ale uvízl a musel zavolat hasiče, aby jeho vůz vyprostili.

27.4.2015: Náměstí ve Vrchlabí dnes zaplnily tuny odpadků
Přivezli je tam krkonošští ochranáři, aby ukázali, kolik toho v národním parku turisté zahodili.

23.4.2015: Labská bouda památkou
Diskuze, zda objekt ze sedmdesátých let památkově chránit, se vedou i v případě Labské boudy v Krkonoších. Na jejích architektonických kvalitách se sice odborníci shodnou, proti je ale majitel hotelu.

14.4.2015: Krkonoše se připravují na jaro
Strážci národního parku rozvěšují podél cest a stezek směrovky a informační tabule, které museli na podzim před sněhem schovat. Velkou část značek museli opravit nebo znovu vyrobit. Pracovali na tom celou zimu.

7.4.2015: Provozovatelé lyžařských areálů hodnotí končící sezónu jako dobrou
Přestože většina lyžařských areálů už ukončila sezónu, tak v Harrachově v Krkonoších se stále lyžuje. Lanovka se tu zastaví 19. dubna.

12.3.2015: Zřícené nástupiště lanovky
Ve Špindlerově Mlýně se dnes zřítilo nástupiště čtyřsedačkové lanovky. Nikdo se ale naštěstí nezranil. Podle vedení areálu by se dráha na Pláně nad Svatým Petrem měla znovu rozjet už zítra; více kvalitnějších informací.

10.3.2015: Měsíc od laviny
Od největší laviny, která se v Česku za posledních třicet let zřítila, uplynul přesně měsíc. Aktuální riziko je ale podle Horské služby jen mírné. Už zítra se to ale může změnit. Na horách by mělo zase začít sněžit.

25.2.2015: Obvinění za tragický pád lanovky
Za zranění dětí při pádu lanovky minulou zimu ve Špindlerově Mlýně nemůže podle policie majitel, ale jejich vlastní matka. Ta už si taky vyslechla obvinění z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

10.2.2015: Lavina u Pece pod Sněžkou. Z místa informuje redaktor Václav Svoboda.
Největší lavina za poslední desítky let se zřítila u Pece pod Sněžkou. Teď ji prohledávají záchranáři. Ani po čtyřech hodinách ale není jasné, jestli pod sněhem nezůstali lidé.

9.2.2015: Záchranáři i policie se stěhují na hory.
Dvacetiminutový limit a zasněžené horské silnice – problém, který musí zdravotníci v Krkonoších řešit skoro každý den. Třeba ke sjezdovkám v Peci pod Sněžkou nebo Malé Úpě to má záchranná služba i desítky kilometrů daleko.

6.2.2015: Správa Krkonošského národního parku kontrolovala lyžaře.
Jestli nejezdí mimo sjezdovky.

5.2.2015: V Krkonoších se utrhla lavina.
Zabila lyžaře.

29.1.2015: Na trati u Poniklé odstraňují skalní sesuv, do kterého ve středu narazil vlak.
Kamení z kolejí zmizí do pátku, v pondělí skálu prohlédne geolog.

28.1.2015: Na Semilsku narazil vlak do skalního sesuvu.
Zranilo se devět lidí, většinou lehce. Viz také článek Jiřího Dvořáka Skály na kolejích (časopis Krkonoše - Jizerské hory, 2/2015).

12.1.2015: Hory konečně bílé
V Krkonoších napadlo od neděle až třicet centimetů sněhu - zatím nejvíc za celou zimu.

7.1.2015: Silnice jako tankodrom
Nedokončená oprava, provizorní stav s mnoha terénními nerovnostmi. Jízda po silnici ze Studence do Dolní Branné u Vrchlabí, po důležité spojnici z Prahy do Krkonoš, připomíná jízdu oranicí.

 

 
© vejacv.albums.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma