Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.
Navigace: Krkonoše > Fauna a flóra Krkonoš > Borovice kleč

Borovice kleč


    
foto (c) Jaroslav Veselý                                                         

Klečové porosty
Rozsáhlé porosty původní krkonošské dřeviny borovice kleče (kosodřeviny), se rozkládají na ploše přes 2500 hektarů nad alpinskou hranicí lesa, v rozpětí 1300 až 1500 m n.m. Stáří porostů dosahuje více jak 200 let. V porostech kleče roste roztroušeně bříza karpatská, vrba slezská a jeřáb ptačí, hojné jsou keříčky borůvky, brusinky, vlochyně a vřesu. Rozloha klečových porostů byla v minulosti zmenšena, během budního hospodářství bylo na hřebenech a náhorních plošinách Krkonoš mnoho hektarů kleče vysekáno či vypáleno, později znovu obnoveno, částečně však s použitím kleče cizího původu (Alpy).
(Encyclopedia Corcontica, Správa KRNAP, 2003)

Jedním z charakteristických prvků dělajících Krkonoše Krkonošemi je přítomnost rozsáhlých porostů borovice kleče - nejrozšířenější dřeviny subalpínského stupně tohoto pohoří.


Jak je již uvedeno výše, vlivem budního hospodářství bylo mnoho hektarů kleče vysekáno či vypáleno a později znovu obnoveno. V první vlně vysazování kleče dovezený semenný materiál z Alp přinesl do Krkonoš cizí geny, jejichž nepřizpůsobenost zdejším podmínkám způsobila a i dále působí mnoho škod. Některé škody lze vyčíslit například v počtech uhynulých semenáčků, jiné při dnešním stavu poznání nelze ani dohlédnout. Správa KRNAP proto přistupuje k realizaci plánu redukce části klečových porostů, vysázených po 2. světové válce.

Články k uvedené problematice: Prořezání kleče zachrání krkonošskou tundruJakub Kašpar: Jak s tou klečí aneb Jsou ochranáři mešuge? Prořezávání kleče v krkonošské tundřeJak to bude s klečí v Krkonoších? Ochranáři v Krkonoších likvidují kleče, které ohrožují vzácné druhyUměle vysazené kleče začíná být příliš. Proto přišel zásah;


 
© vejacv.albums.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma