Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida
Navigace: Krkonoše > Zajímavá místa a horské boudy Krkonoš > Harrachov - město skla a letů na lyžích

Harrachov - město skla a letů na lyžích

 Webkamery - Harrachov

Harrachov (mapa) (virtuální trasa 1; virtuální trasa 2) je významné rekreační středisko v nejzápadnější části Krkonoš při hranici s Polskem. Leží v kotlině při řece Mumlavě a jejích přítocích Milnici, Kamenici a Bílé vodě. Z jihu je ohraničen příkrým úbočím Čertovy hory (1020 m), ze severu pak mírnějšími svahy Slezského hřbetu (Mrtvý vrch - 1059 m), kterým přes hraniční přechod Harrachov - Jakuszyce probíhá mezinárodní silniční tah E 65. V roce 2010 dokončilo Polsko za podpory Evropské unie rekonstrukci železniční přeshraniční linky ze Sklářské Poreby do Harrachova - (mapa); viz také video Čt (17.12.2009). Popisovaná železniční přeshraniční linka je vlastně součástí jizersko-horsko-krkonošské trati Tanvald - Harrachov - Szklarska Poreba. Aktuality z dění na trati naleznete na www.zubacka.cz; - O trati a její historii. Tato proslulá ozubnicová železniční trať má od roku 2008 své muzeum, které sídlí v budově kořenovského nádraží. Součástí jeho činnosti je i řada doplňkových akcí pro veřejnost. Také se můžete podívat na reportáž z pořadu České televize Svět na kolejích (26.11.2009).

O Zubačce - ozubnicové trati Tanvald - Kořenov - Harrachov natočila reportáž i Česká televize v pořadu Toulavá kamera.

Když se řekne Harrachov, rozběhnou se hlavou obrázky sklářské výroby, skokanské můstky na Čertově hoře i známý Mumlavský vodopád. Město spjaté především se jménem Ferdinanda Bonaventury Harracha je tradičním krkonošským letoviskem, nabízejícím nepřeberné možnosti sportovního a turistického vyžití. Okolí Harrachova vybízí k výletům a ze zdejších četných turistických tras si vybere příležitostný turista i náročnější návštěvník nejvyšších českých hor. Dnešní vycházka přináší ochutnávku patnáctikilometrového okruhu po krásách Harrachovska. fotogalerie okolí Harrachova;

Harrachov v dnešní podobě (město od roku 1973) vznikl po roce 1945 spojením původně samostatných osad Nový Svět, Rýžoviště a vlastního Harrachova. V roce 1952 byla připojena samota Mýtiny, kde je konečná stanice železniční trati Tanvald - Harrachov. Toto území patřilo Polsku a bylo vyměněno za stejnou plochu severně od Mrtvého vrchu. Osídlení obce je doloženo od 17. století a již na počátku 18. století zde byla založena sklářská huť, která od roku 1764 patřila hraběcímu rodu Harrachů. Především tato huť na konci minulého století proslavila krkonošské sklářství po celé Evropě i v zámoří.

Současná výroba, reprezentovaná dnes firmou Novosad, na slavnou tradici úspěšně navazuje (výroba skla broušeného, hutního a malovaného). Sklářské muzeum bylo v roce 1994 přestěhováno do nově rekonstruované budovy poblíž sklárny v Novém Světě. Zde je též kaple sv. Alžběty se skleněným zvonem z roku 1916. Empírový kostel sv. Václava (z let 1822 - 1828) je také vyzdoben sklem ze zdejších skláren (lustr, oltář). 

Hornická činnost byla v Harrachově ukončena roku 1992 uzavřením dolu (fluorit, baryt, galenit) na západním úpatí Ptačince. Tradičním oborem je též lesnictví (lesní závod, učiliště, pila).

Úlohu nejdůležitějšího hospodářského odvětví však již dávno převzal cestovní ruch. Harrachov je známým centrem rekreace, zimní i letní. Proslulý je areál pěti skokanských můstků na severním svahu Čertovy hory. Na největším se konají závody Světového poháru v letech na lyžích ( v roce 1983 mistrovství světa). Tam je i sedačková lanovka, sjezdové tratě a další vleky. Na mírnějším severozápadním úpatí Čertovy hory jsou kvalitní lyžařské běžecké tratě. Západně od skláren byla vybudována střelnice a tratě pro biatlon. Pro lyžařskou turistiku je kolem celého Harrachova udržována lyžařská magistrála o celkové délce 27 km. 
====================
Mnoho zajímavostí o Harrachovu se dozvíte v obecní kronice, kterou v digitální podobě zpřístupnilo město Harrachov na internetu v září 2014.
====================

Odkazy:

Harrachov - cyklistická pozvánka (video) - 1. část;    2. část;

Hornické muzeum Harrachov;


Jak je již uvedeno výše, Harrachov je proslulý i areálem skokanských můstků. V roce 2010 slavil největší harrachovský skokanský areál na světě 30 let od zahájení provozu. 11.11.2016, Zprávy Seznam.cz: Mamutím můstkem v Harrachově propadla rolba. A to byl konec někdejší slávy.
Doufejme, že bude vše dáno zase do pořádku a skokanský areál získá zpět svou slávu.
17.11.2016, Rozhlas.cz: Potřebuje zmodernizovat a vyrůst. Mamutí můstek v Harrachově ve šrotu neskončí.
3.2.2017, Deník.cz: Bude z mamuta už jen skanzen?
====================
Události Čt, 29.1.2014: 4 miliony z krajské kasy na skokanský šampionát 
Podle některých zastupitelů Libereckého kraje je to příliš mnoho. Bouřlivá diskuze rozdělila i vládnoucí koalici. Přípravy na prestižní akci mezitím v krkonošském středisku začaly.
Události Čt, 1.3.2014: Mistrovství světa v letech na lyžích 
Krkonošský Harrachov se chystá na největší sportovní událost tohoto roku. Do začátku mistrovství světa v letech na lyžích sice zbývají dva týdny, pořadatelé už ale finišují s přípravami.
Videa z průběhu šampionátu:
13.3.2014: Video - Kvalifikace světového šampionátu v letech na lyžích 
    14.3.2014: Video -1. a 2. kolo soutěže jednotlivců na světovém šampionátu v letech na lyžích 
        15.3.2014: Video - Záznam z třetího dne světového šampionátu v letech na lyžích; 
            15.3.2014: Vítr zrušil v Harrachově třetí a čtvrté kolo, mistrem světa v letech je Freund
                16.3.2014: Video - Soutěž družstev na světovém šampionátu pro nepřízeň počasí zrušena;
====================
Sportovní zajímavost 13.9.2014:
V Harrachově připravují extrémní výběh skokanského můstku 
Extrémní výzva: vyběhněte nahoru na skokanský můstek 
Harrachovskou vertikálu si dají i skokani 

Harrachovští však nemyslí jen na vrcholové sportovce. Na své si v Harrachově i okolí přijdou také milovníci výletů na běžkách. Toulavá kamera Čt vám nabídne například cestu podél řeky Mumlavy, na které vás okouzlí i nejvodnatější krkonošský vodopád. Nahlédnete také k polským sousedům, kam vás dovede bílá stopa.
Toulavá kamera Čt: Ski muzeum Harrachov

Zajímavé výlety do okolí Harrachova mohou realizovat i cyklisté, pěší turisté a vozíčkáři. Například vyjet lanovou dráhou na Čertovu horu, odtud pokračovat po pohodlné cestě přes Studenov a Rýžoviště k Mumlavskému vodopádu a na závěr si výlet zpříjemnit občerstvením na Mumlavské boudě.


  Mumlavský vodopád   foto Jaroslav Veselý

Fotogalerie;  Virtuální prohlídka: Mumlavský vodopád;

Zajímavosti:
Procházka po Včelí naučné stezce Jana hraběte Harrachahttp://www.vcelistezka.cz/;
V neděli 8. července 2012 byla v Harrachově slavnostně otevřena Včelí naučná stezka Jana hraběte Harracha, jak zní její celý dlouhý oficiální název. Na zhruba tříkilometrové trase vedoucí místní částí Rýžoviště najdete 11 zastavení, na nichž se dozvíte, jak včely žijí a co obnáší včelaření. Nečekejte ale jen naučné tabule, na stezce jsou umístěny i opravdové úly a drobné zahrádky s typickou krkonošskou květenou. 
A pokud se o tomto chytrém a pracovitém hmyzu chcete dozvědět něco víc, podívejte se na reportáže Toulavé kamery Čt, nazvané Muzeum včelařství (www.vcelaricifm.cz) a Včelí svět (www.vcelisvet.cz). Přesto, že reportáže nejsou přímo z Krkonoš, stojí za shlédnutí; viz také: Včela medonosná; Rozhlas.cz: Po dvaceti letech začalo v Česku přibývat včelařů i včelstev; O důležitosti včel pro lidstvo si můžete přečíst v článcích Jedovaté pesticidy a včelí let;  Experti bijí na poplach: Zachraňte včely, zachráníte sebe! nebo Včelí jed dokáže zabít virus HIV.

Sněhový Harrachštejn opět stojí;
Harrachov, 2.2.2013: Obří sněhový hrad v centru města je hotový. Harrachštejn, který byl v letech 2010 a 2011 vůbec největší sněhovou stavbou v České republice, letos nenabyl takových rozměrů.


 

 
© vejacv.albums.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma